Reklama na autobusach – czego można się spodziewać?

Reklama na autobusach w praktyce

Reklama to w zasadzie najpopularniejszy środek promocji danego produktu. Ciężko sobie bez niej wyobrazić jakikolwiek marketing. Potrafi przybierać różne formy. Od najprostszych w postaci ulotek i grafik w prasie, przez filmy w telewizji i internecie, po najbardziej widowiskowe – reklamy w postaci obiektów trójwymiarowych i wykorzystujące do obserwacji więcej, niż dwa zmysły. Do ostatniej kategorii można też zaliczyć popularne w niektórych miastach reklamy na autobusach i innych środkach transportu, np. tramwaje, rowery miejskie. Umieszczane są zazwyczaj na powierzchniach bocznych autobusów.

W zależności od miasta, wachlarz możliwości reklamowych jest różny. Wyróżniane są: proste reklamy umieszczane w specjalnych ramkach wiszących na burtach lub wyklejane bezpośrednio na powłokach lakierniczych, przy czym dotyczy to wybranych fragmentów lakieru. Innym typem są reklamy są reklamy umieszczane wyłącznie z tyłu (szyba + maska silnika), tzw. fullback. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj reklamy, do tego w dość niskiej cenie. Kolejny rodzaj to reklamy obejmujące cały pojazd (wszystkie możliwe powierzchnie) i tu fantazja reklamodawcy zależy od regulacji organizatorów komunikacji. Może się okazać, że nie można zaklejać szyb bocznych, może być tak, że można zaklejać szyby, ale nie można zaklejać tyłu itp. Dużo informacji znajdziemy na stronie : https://autobox.com.pl/.

Oprócz reklam na autobusach, spotykane i stosowane są także reklamy w autobusach. Są to najczęściej plakaty – umieszczane na szybach bądź w specjalnych ramkach nazywanych autoboxami. Do reklam wewnętrznych zaliczyć można także emisję filmów lub prezentacji na monitorach, zwykle wyświetlających również dane dla pasażerów, np. kierunek jazdy, przystanki na trasie, datę lub pogodę.

Rodzaje reklam zewnętrznych:

MEGABUS
Maksymalne wykorzystanie powierzchni reklamowej nośnika. Grafika zajmuje zwykle około 100 m², w tym burty, tył i szyby po obu stronach pojazdu.

DUALBUSBOARD
Ekspozycja reklamy na autobusach przegubowych, stąd powierzchnia boczna jest większa – około 32 m². Grafika zajmuje burtę po stronie bezdrzwiowej włącznie z szybami. 

BUSBOARD + FULLBACK
Średnio 27 m² powierzchni reklamowej. Burta bezdrzwiowa + szyby i tył + szyby. 

FULLBACK
Adresatem reklamy są głównie kierowcy samochodów i ich pasażerowie. Grafika zajmuje cały tył autobusu, włącznie z szybą. Format zapewnia czytelny i zrozumiały przekaz nawet przy krótkim spojrzeniu oraz skuteczną widoczność, szczególnie wśród kierowców pojazdów jadących za autobusem. Najpowszechniej stosowany.

BUSBOARD
Reklama zajmuje całą stronę bezdrzwiową włącznie z szybami, czyli około 24 m². Duży, poruszający się prostokąt reklamy.

BACK
Zaklejona zostaje wyłącznie maska autobusu – bez jego tylnej szyby. Zapewnia te same parametry widoczności co fullback.

Reklamy autobusów w Szczecinie

Nie wszystkie wyżej wymienione rodzaje reklamy można umieszczać na autobusach komunikacji miejskiej w Szczecinie. W zależności od przewoźnika, obsługujących linie autobusowe (w Szczecinie jest ich czterech) różne są standardy umieszczania reklam. Za produkcję, ekspozycję i zdejmowanie reklamy odpowiada reklamodawca.
Wszystkie ceny podane w PLN.