Sklep internetowy – co warto wiedzieć?

Sklepy internetowe to idealne rozwiązanie dla osób, które są zmęczone pracą na etacie i chciałyby otworzyć własny biznes. Przeszkodą nie jest miejsce zamieszkania – nie ważne, czy jest to Warszawa, Olsztyn, czy malutka mieścina – mamy równą szansę pozyskania klientów. Dzięki wiedzy dotyczącej marketingu w internecie oraz narzędzi, które usprawnią działanie naszego sklepu, znacznie zwiększamy szansę na osiągnięcie sukcesu. Co warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego? W dzisiejszym wpisie skupimy się na kilku najważniejszych kwestiach z tym związanych.

W jaki sposób wybrać firmę tworzącą sklepy internetowe?

Takim wykonawcą, może być agencja lub software house. Specjalista z firmy powinien zapytać nas o nasze oczekiwania odnośnie działania sklepu. Często już na tym etapie możemy rozpoznać, czy firma jest komunikatywna, cierpliwa i przyjaźnie nastawiona na klienta. Na podstawie wielkości sklepu i preferowanych funkcji, które mają się w nim znaleźć,  określone zostaną: optymalne oprogramowanie sprzedażowe (do popularnych należą Drupal Commerce, Magento czy Shoper), czas wykonania zlecenia oraz, co szczególnie ważne z punktu widzenia zleceniodawcy, wycena całego procesu.

Na rynku znaleźć można wiele wykonawców, którzy specjalizują się w tworzeniu sklepów internetowych. Również Olsztyn, chociaż jest raczej średniej wielkości miastem, może pochwalić się całkiem bogatym rynkiem tego typu usług – https://www.tbnet.pl/sklepy-internetowe/. Wybierając software house koniecznie sprawdźmy, jakie realizacje ma na swoim koncie. Profesjonalna firma będzie chciała pochwalić się swoim portfolio i w ten sposób przyciągnąć kolejnych klientów. Jeśli z jakiegoś powodu agencja nie jest chętna zapoznać nas z dotychczasowymi realizacjami, powinna zapalić się u nas lampka ostrzegawcza. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy firma istnieje na rynku krótko.

Wybór strategii marketingowej

Strategia marketingowa to po prostu działania, które mają zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z zakupów na naszej stronie. Sklepy internetowe często korzystają w tym celu z promocji czy z różnorodnych obniżek cen. Warto zapoznać się bliżej z działalnością w mediach społecznościowych – to najlepszy sposób na kontakt z klientem. Jeśli nie posiadamy wiedzy na ten temat, dobrym pomysłem może się okazać zatrudnienie specjalisty social media, Warto pomyśleć również o kampanii Adwords. W niektórych przypadkach sukcesem może okazać się też reklama na ulicach miast czy w środkach komunikacji miejskiej – chociaż jest to zdecydowanie najbardziej tradycyjna droga reklamy spośród tu wspomnianych, nadal cieszy się ona popularnością.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Jeśli nasz sklep jest już stworzony i możemy pochwalić się dopracowaną strategią marketingową, warto zastanowić się nad pozycjonowaniem sklepu. Współczesne agencje specjalizujące się w SEO oferują bezpłatny audyt określający obszary, nad którymi należy popracować, aby sklep był widoczny na wyższych pozycjach po wpisaniu konkretnych fraz. Często pozycjonowanie takie obejmuje również pozycjonowanie lokalne, tzn. takie, które obejmuje również nazwę miasta, np. „sklep z zabawkami Olsztyn”. Efektem dobrze przeprowadzonych działań, mających na celu zoptymalizowanie sklepu pod kątem SEO, jest zwiększony ruch na stronie oraz, co za tym idzie, większa liczna składanych w sklepie zamówień.

Zakładając sklep internetowy warto nastawić się na sporo pracy. Rzetelne przebadanie rynku pod kątem oferowanych produktów, określenie odbiorców oraz sprecyzowanie strategii marketingowej to tylko kilka z działań, na które musimy być gotowi. Zdecydowaną zaletą takiego biznesu jest mobilność – sklepy internetowe można prowadzić z każdego zakątka świata; Olsztyn, Kraków, Sydney, Nowy Jork… nasz wybór ograniczony jest jedynie dostępem do internetu.