W jakich sytuacjach może nam pomóc adwokat?

Nie każdy z nas posiada szeroką wiedzę na temat poszczególnych gałęzi prawa. W pewnych sytuacjach jesteśmy zatem zmuszeni do skorzystania z pomocy specjalistów. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, kiedy warto udać się do adwokata. 

Sprawy rodzinne i spadkowe 

Pomoc adwokata będzie nieoceniona, jeżeli musimy uregulować jakieś sprawy z zakresu prawa spadkowego. Ta dziedzina prawa jest wyjątkowo zawiła, dlatego naprawdę ciężko jest się w niej odnaleźć. Doświadczony prawnik bez trudu wyjaśni nam jednak takie pojęcia jak zachowek, darowizna czy odrzucenie spadku. Przedstawi nam również możliwe rozwiązania problemu, z którym się do niego zgłaszamy. Dzięki adwokatowi zdecydowanie prościej będzie nam również przejść przez rozwód.

Szczególnie trudno jest sobie poradzić z rozwodem z orzeczeniem o winie jednej ze stron. Bardzo ciężko jest udowodnić oraz przedstawić przed sądem swoje racje. Jeszcze trudniejsze może okazać się odparcie zarzutów drugiej strony. Jeżeli jednak będzie nas reprezentował doświadczony adwokat, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że zapadnie wyrok po naszej myśli. Pomoc prawna jest szczególnie wskazana, jeśli mamy małoletnie dzieci i zależy nam na tym, aby pozostały one pod naszą opieką. Osoby reprezentowane przez prawnika zdecydowanie lepiej znoszą rozwód i nie są tak zestresowane wystąpieniem w sądzie. 

Sprawy karne 

Kancelaria adwokacka to miejsce, które powinniśmy odwiedzić nie tylko po poradę dotyczącą spraw rodzinnych i spadkowych. Doświadczenie i wiedza prawników będą niezbędne także wówczas, gdy zagraża nam postępowanie karne. Czasami, na drogę przestępczą wkracza się nie do końca świadomie, na skutek nieznajomości przepisów. Jak zaś wiadomo, nie zwalnia nas ona z obowiązku ich przestrzegania. Adwokat wyjaśni nam, w jaki sposób możemy uniknąć kary. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Prawnik będzie nas jednak reprezentował w ewentualnym postępowaniu karnym i zrobi wszystko co w jego mocy, abyśmy otrzymali najniższą z możliwych kar. Obecność adwokata redukuje także napięcie związane z procesem.

Jak wybrać dobrego adwokata?

Aby adwokat miał szansę nam pomóc, musi posiadać dużą wiedzę z zakresu tej gałęzi prawa, z którą mamy problem. Dobrze jest więc sprawdzić, w czym dokładnie specjalizuje się prawnik, do którego zamierzamy się udać. Na tym jednak nie koniec. Doskonale byłoby, gdyby kancelaria prawna, z której usług będziemy korzystać, znajdowała się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Wówczas zdecydowanie łatwiej i szybciej będziemy mogli kontaktować się ze swoim prawnikiem. Jeżeli zamieszkujemy województwo warmińsko-mazurskie, pomóc może nam na przykład adwokat z miasta Olsztyn.

Dobrym pomysłem będzie także poczytanie opinii na temat poszczególnych kancelarii. Im więcej tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. Liczmy się jednak z tym, że czas oczekiwania na rozmowę z doświadczonym i cieszącym się dużym zainteresowaniem prawnikiem może być dość długi. Niemniej jednak, jeśli nasza sprawa wymaga naprawdę fachowego osądu, warto uzbroić się w cierpliwość. Dobrze byłoby także zapoznać się z cennikiem usług poszczególnych kancelarii. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na skorzystanie z usług najdroższego prawnika w mieście. Na szczęście, najdroższy nie zawsze oznacza najlepszy. Jeżeli pragniemy znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym oraz jakościowym, nie pozostaje nam nic innego jak przejrzenie kilkunastu z nich.