Zrównoważona dieta – na czym polega i czy warto ją stosować?

Dieta – jaką wybrać?

W ostatnim czasie tematyka zdrowego stylu życia i różnego rodzaju diet stała się niezwykle popularna. Dzisiejsza kultura w dużym stopniu promuje nie tylko dążenie do zdrowia, ale także zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów czy utrzymanie optymalnej wagi. Wszystko to po to, by wyglądać i czuć się atrakcyjnie. O służącym naszej sylwetce odżywianiu usłyszeć możemy zarówno w rozmowach pomiędzy znajomymi, rodziną czy współpracownikami, jak również we wszelkich typach mediów (telewizja, gazety, internet).

Sprawa wydaje się prosta – trzeba zdrowo jeść. Niestety zaczyna się ona komplikować w momencie, gdy zastanawiamy się, która z oferowanych zewsząd diet będzie dla nas odpowiednia. Jak to często w życiu bywa, najlepszą opcją pozostaje ta najprostsza, najbardziej podstawowa. Co to znaczy? Otóż to, że najbardziej skuteczna w utrzymaniu przede wszystkim dobrego zdrowia, a co za tym idzie optymalnej ilości kilogramów jest zrównoważona dieta, czyli racjonalne odżywianie. Należy pamiętać, że żadna szybka, restrykcyjna, tak zwana „dieta cud” nie pozwoli nam długo cieszyć się zdrowiem, szczupłą sylwetką i zapomnieć o efekcie jojo. Na czym jednak ma polegać dieta zrównoważona? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Zrównoważona – to znaczy jaka?

Podstawą racjonalnego odżywiania jest stosowanie zasad aktualnie obowiązującej piramidy żywienia opracowywanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Piramida ta jest zbiorem fundamentalnych norm żywieniowych. Mówi nam o tym, które produkty w naszym jadłospisie są najważniejsze, a których powinniśmy unikać. To co istotne, głównym założeniem zrównoważonego stylu jedzenia jest to, że posiłki powinny być różnorodne i urozmaicone.

To znaczy, że możemy jeść towary każdej kategorii (warzywa i owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso oraz ryby, a także źródła zdrowych tłuszczów). Kolejność wymienionych w nawiasie kategorii jedzenia obrazuje jednocześnie, czego powinniśmy jeść najwięcej, a czego najmniej, zaczynając od warzyw. Jeżeli chodzi o te produkty, których lepiej unikać, zaliczamy do nich głównie: słodycze, fast-foody, słodzone napoje, niezdrowe tłuszcze, żywność przetworzoną. Krótko mówiąc, to co znajduje się na naszych talerzach powinno być kolorowe, różnorodne, urozmaicone. Im bogatsza nasza dieta, tym więcej niezbędnych składników mineralnych, pierwiastków i witamin dostarczamy naszemu organizmowi.

Co jeszcze jest ważne w racjonalnym odżywianiu?

Warto zwrócić uwagę, że piramida żywności ogromny nacisk kładzie na aktywność fizyczną, gdyż to właśnie ona znajduje się na najniższym z jej pięter. Połączenie ćwiczeń z racjonalnym odżywianiem daje nam gwarancję utrzymania prawidłowego stanu naszego organizmu oraz zdrowego, witalnego atrakcyjnego wyglądu. Co więcej, stosowanie się do powyższego wpłynie również pozytywnie na nasze samopoczucie i redukcję codziennego stresu. Idąc dalej, w piramidzie żywności będącej bazą dla zrównoważonej diety duży nacisk kładzie się też na dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości wody. Przyjmuje się, że optymalne spożycie wody w ciągu dnia na jedną osobę musi wynosić około półtorej litra, przy czym nie liczą się tutaj napoje takie jak kawa, herbata, czy sok.

Zrównoważona dieta – czy jest droga?

Być może komuś wydaje się, że takie zróżnicowanie i racjonalizm w układaniu jadłospisu może być drogą sprawą, gdyż jesteśmy zobowiązani kupować wiele produktów. Nic bardziej mylnego. Wystarczy sporządzić odpowiednią listę zakupów, w której zaznaczymy również ilość kupowanego towaru i zaplanujemy nasze posiłki. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić, ale dzięki ścisłemu trzymaniu się listy zakupów unikniemy pozornych promocji czy nie poddamy się chwilowej ochocie na coś niezdrowego.