Wiązary dachowe – nowoczesny dach

Rodzaj konstrukcji dachu uzależniony jest od planowanego kształtu dachu, a także od zewnętrznych wymiarów budynku. Kształt zadaszenia wpływa nie tylko na wygląd domu, ale także w dużym stopniu wpływa na możliwość wykorzystania poddasza. Na przykład proste dachy dwuspadowe i dachy z wysokimi ścianami kolankowymi, które są szerokie i nachylone pod dużym kątem (ponad 40 °), zapewniają dużo miejsca. Wiązary dachowe dają dużo możliwości manewru.

Wiązary dachowe – ca co wpływa kształt dachu?

Swoboda aranżacji poddasza zależy również od rodzaju konstrukcji dachu, ponieważ jego elementy mogą ją poważnie ograniczać. W domach jednorodzinnych zaleca się stosowanie dachów o prostych kształtach (głównie szczytowych), a łączące je dachy o prostej konstrukcji. Taka konstrukcja dachu jest tańsza i łatwiejsza do poprawnego pokrycia, dlatego najlepiej nie stosować dużej liczby świetlików, dymnic i wieżyczek, aby je urozmaicić. Niezależnie od tego, czy jest to stolarz, czy dekarz, realizacja złożonych dachów spadzistych wymaga wysokich kwalifikacji i dużej uwagi. Łatwo popełnić błąd, a liczne kosze między stokami pomagają gromadzić się śnieg i utrudniają odprowadzanie wody deszczowej.

Więźba dachowa – rodzaje 

W tych najprostszych kratownicach pary elementów zbiegają się w kalenicy, tworząc strukturę kratownicy – taką samą na całym dachu. Jeżeli strop poddasza jest drewniany, kratownica dolna może być belką stropową, a przy stropie żelbetowym lub ceramicznym jego konstrukcja nośna może również przejąć funkcję kratownicy dolnej. Następnie zwykle nie kładzie się go bezpośrednio na ścianie, ale umieszcza się na przymocowanym do niego kwadratowym drewnie. Drewniane elementy kratownicy muszą być oddzielone od ściany barierą przeciwwilgociową

. W większości przypadków jest wykonany z filcu dachowego. Wąż jest poziomym elementem pomiędzy subwooferem, który sprawia, że subwoofer jest utwardzany i zmniejsza zginanie subwoofera pod obciążeniem. Kratownica jest połączona z belką wiatrową wzmocnionej kratownicy i jest wzmocniona szalunkiem lub dachem. Największą zaletą tej konstrukcji jest jej prostota. Jednak w typowym projekcie poważnymi niedociągnięciami są mała dopuszczalna rozpiętość do 6-7 m oraz wymagane duże nachylenie dachu -40 ° -60 °. Natomiast poprzez podparcie jętki dwoma rozpórkami na końcu i wzmocnienie połączenia kalenicy w kalenicy (z pokryciem i kalenicą – rys. 5) oraz poprzez zamocowanie dolnego końca kalenicy można zwiększyć kalenicę , Dolny koniec.

Rozpiętość konstrukcji wynosi 12 m, a spadek dachu jest zmniejszony do 20 °. Jeśli rozpiętość jest niewielka, przestrzeń strychu można podzielić dowolnie bez kolumn. Baldachim jest często używany jako element konstrukcyjny sufitu lub pozostaje widoczny, aby dodać pomieszczeniu charakteru pod określonym kątem. Wiązary prefabrykowane, wiązary dachowe drewniane – informacje o tego typu wiązarach można zasięgnąć pod adresem https://wiazarydrewniane.pl/. Wiązary drewniane to szeroki temat, który zawiera wiele szczegółów i przydatnych informacji. Klienci decydujący się na wiązary drewniane powinni zasięgnąć informacji u fachowców.