Czym jest depresja i jak się objawia?

Depresja dziś

Depresja jest chorobą psychiczną, której objawy trwają dłużej niż miesiąc. Gdy rozwija się ta podstępna choroba, objawy u kobiet i u mężczyzn zaczynają się od utraty zdolności odczuwania przyjemności. Przejawia się to w tym, że wszystko wokół nie jest już przyjemne, od jedzenia ulubionego dania do hobby, które zawsze było jasnym punktem w życiu. Ponadto chory traci zdolność do odczuwania emocji, ma obniżony nastrój i zaburzenia myślenia.

Czym jest depresja?

Depresja może występować, jako pojedynczy epizod lub występować w postaci powtarzających się zaostrzeń. U niektórych osób choroba może być przewlekła i utrzymywać się przez wiele lat. Depresja może być również zamaskowana, w tym przypadku typowe objawy choroby mogą być nieobecne lub nieznacznie widoczne, podczas gdy osoba doświadcza dyskomfortu, bólu i zaburzeń czynnościowych. Ludzie cierpiący na depresję zaczynają się izolować od innych. Ponieważ jakikolwiek hałas i rozmowy z ludźmi utrudniają skupienie się na własnych myślach. Komunikacja wymaga dużo energii, a osoba chora cierpi na jej brak. Jeśli chodzi o myślenie, staje się ono pesymistyczne, mogą pojawić się myśli samobójcze.

Jakie symptomy zwiastują depresję?

Depresja powoduje znaczny spadek własnej samooceny. Nawet, jeśli chory już coś osiągnął, uważa, że jest to nic nie warte, że niczego nie osiągnął w swojej karierze i związkach i nie ma przed nim żadnej przyszłości. Nastrój jest ciągle ponury i smutny. Zarówno myślenie, jak i ruchy człowieka stają się bardzo powolne. Mowa staje się wolniejsza, myśli rozbite, chód staje się powolny. W stanie depresji trudność sprawia nawet przejście do drugiego pokoju, nie chce dbać o siebie i swoją higienę. Motywacja jest ograniczona we wszystkich obszarach życia.

Chroniczne zmęczenie do jeden z głównych objawów depresji. Niezależnie od tego, czy osoba wykonywała ciężką pracę fizyczną, czy spędziła cały dzień w domu przed telewizorem, w obu przypadkach odczuwa ten sam spadek siły i energii. Innym objawem jest znaczne zmniejszenie libido, czyli pożądania seksualnego. Osoba nie chce nie tylko angażować się we współżycie seksualne, ale także unika jakiegokolwiek kontaktu z płcią przeciwną w tym nie staraj się utrzymywać istniejących już relacji. Zaburzenia snu należą do częstych objawów depresji. Bezsenność i natarczywe negatywne myśli nie pozwalają odpocząć, przez co wzrasta niepokój i nieustające znużenie.

Diagnozowanie i leczenie depresji

Aby odpowiedzieć na pytanie: czy to depresja, czy nie?, Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba może mieć powyższe symptomy objawiające się na różne sposoby i w różnych kombinacjach. Trzeba zrozumieć, że jest to choroba psychiczna i bez względu na to, jak się przejawia, zawsze uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Cierpienie zaburza pracę lub naukę i relacje z bliskimi. Depresję może potwierdzić psychiatra.

Kiedy osoba jest w depresji, leczenie jest prowadzone na dwa sposoby

Pierwszy jest farmakologiczny. W przypadku zaburzeń procesów chemicznych w mózgu, leki są konieczne, w pozostałych przypadkach grupa leki i odpowiednia dawka są dobierane w zależności od sytuacji.

Normalizowanie stanu psychicznego odbywa się za pomocą:

  • Leków przeciwdepresyjnych
  • Środków uspokajających
  • Leków nasennych (na bezsenność).

Drugim sposobem walki z depresją jest sesja z psychoterapeutą. Jest to podstawowe działanie, ponieważ konieczne jest pozbycie się czynnika, który spowodował zaburzenia psychiczne. Psycholog udzieli wskazówek jak wydostać się z depresji, nie udzieli bezpośredniej porady, ale podczas rozmowy zada odpowiednie pytania, które doprowadzą chorego do niezależnej decyzji. Dlaczego tak?  Cóż, jeśli psychoterapeuta znajdzie wyjście z tej trudnej sytuacji, zamiast chorego to on niczego się nie nauczy. A kiedy pojawi się podobna stresująca sytuacja, nie będzie wiedzieć, co z nią zrobić.